TMDK téli tábor témák és témavezetők
"Talajok és szerkezetek dinamikai vizsgálata szeizmikus tervezéshez tudományos diákkör keretében" téli tábor részletes témái és témavezető oktatói
![]() |
A pályázat az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett NTP-FTNYT-12 kódszámú pályázati támogatásból valósul meg. |
1. téma: Különbözőképpen terhelt talajok torziós nyírási vizsgálata
- Az országban egyedül a Széchenyi István egyetem geotechnikai laboratóriumában fellelhető kombinált torziós nyíróberendezés és talajoszlop-rezonanciás vizsgálóberendezés segítségével száraz durva szemcséjű talajok tiszta ciklikus nyírás esetén várható viselkedésének vizsgálata. A vizsgálatok célja az akár publikálható vizsgálati eredmények kinyerésén túl a hallhatók talajmechanikai mintakészítési gyakorlatának, műszaki méréstechnikai jártasságának fejlesztése, és a fejlett talajmechanikai elméletekkel való megismerése.
- témavezetők Dr. Richard Ray PhD egyetemi tanár
2. téma: Durva szemcséjű talajok relatív tömörségének és feszültségállapotának vizsgálata triaxiális készülékkel
- Egy korábbi TDK dolgozat eredményeit felhasználva, annak készítése közben nyert ismeretek nyomán a további vizsgálatok megkönnyítését célzó eszköz és szoftverfejlesztés elvégzése, meglévő alkatrészekből építkezve. Újabb eredmények előállítása, illetve azoknak a korábbi vizsgálatok során nyert adatokkal való összehasonlítása, az új kísérleti összeállítás alkalmasságát igazolandó.
- témavezető Hudacsek Péter laborvezető
3. téma: Lécrácshéj szabad lengéseinek vizsgálata
- A keretek csomóponti kialakításainak hatása sajátfrekvenciáikra, és az azokhoz tartozó rezgésalakokra. Cél az adott feladathoz megfelelő vizsgálati és kiértékelési módszer kidolgozása kezdeti mérési eredmények előállítása a módszer alkalmasságának igazolása céljából. Továbbá a hallgatók modellépítési, modelltervezési, műszaki mérési jártasságának fejlesztése.
- Témavezetők: Halvax Katalin egyetemi tanársegéd
4. téma: Oszlop-konzol kapcsolat statikus és dinamikus vizsgálata
- A kapcsolat változó geometriai kialakításának hatása annak ciklikus terhelés nyomán bekövetkező teljesítmény-leromlási jellemzőire. Cél az adott feladathoz megfelelő vizsgálati és kiértékelési módszer kidolgozása kezdeti mérési eredmények előállítása a módszer alkalmasságának igazolása céljából.
- Témavezetők: Cserpes Imre egyetemi tanársegéd
5. téma: Épületek földrengések szempontjából történő osztályozásának vizsgálata Győr egy kisebb területén
- Az épület-sérülékenység megállapításához az egyik alapvető feladat az adott zónába tartozó épületállomány feltérképezése, osztályozása földrengés kockázati szempontból. A várható csúcsgyorsulás függvényében minden a sérülékenységi osztályokhoz tartozó épületek károsodásának mértéke megállapítható, így a település földrengés kockázata megbecsülhető. Cél egy kisebb területen a módszer működésének vizsgálata, javaslatok megfogalmazása a későbbi kutatások számára.
- Témavezetők: Kegyes-Brassai Orsolya egyetemi adjunktus